Jak długo czeka się na decyzję kredytową

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego musimy spełnić kilka warunków. Podczas podpisywania umowy kredytowej jednym z podstawowych warunków jaki musimy spełnić jest zdolność kredytowa. Zanim jednak bank podejmie ostateczną decyzję o tym czy pożyczyć pieniądze czy też nie, dokładnie sprawdzi i przeanalizuje zdolność kredytową swojego kredytobiorcy. Sprawdzenie to polega na tym, że bank sprawdzi czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę, a następnie uzgodni warunki na jakich kredyt będzie przyznany. Bank wylicza zdolność kredytową inaczej mówiąc określa maksymalną wysokość kredytu który będzie nam udzielony. Z reguły jest tak że każdy bank podchodzi do tego w inny sposób i w każdej instytucji zdolność może być inna. Zróżnicowanie to wynika z faktu że każdy bank oblicza zdolność w inny sposób. Banki zazwyczaj biorą pod uwagę kwotę miesięcznego dochodu swojego kredytobiorcy, liczbę osób z których składa się dane gospodarstwo domowe, ważna jest również suma miesięcznych opłat które wynikają z innych zobowiązań finansowych takich jak raty innych pożyczek, czy też alimenty. Inna kwesta na jaką banki zwracają uwagę to również limity salda debetowe na kontach osobistych i kartach kredytowych. Inne elementy to wysokość składek ubezpieczeniowych, koszty gospodarstwa domowego czyli rachunki za wodę, czynsz, gaz, oraz ogrzewanie.

Bani oraz inne instytucje finansowe dokładnie sprawdzają historię kredytową swojego potencjalnego kredytobiorcy. Historia ta badana jest w biurze informacji kredytowej, a dzieje się to za pomocą oceny punktowej. Oczywiście im więcej im więcej punktów nazbiera kredytobiorca tym lepiej dla osoby która właśnie starają się o pożyczkę. Duże znaczenie w tej kwestii ma terminowość spłacanych wcześniej kredytów , ważne jest to że poprzednio zaciągane kredyty spłacane były w terminie. Raty które były uiszczane w terminie z pewnością zwiększą liczbę punktów przydzielanych przez Bik. Jeżeli jednak zdarzyło nam się nam zalegać ze spłatą rat ocena może zostać zdecydowanie obniżona.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy - pożyczka gotówkowa. Różnice

Negatywnie na naszą historię kredytową może też wpłynąć zbyt duża aktywność kredytowa, czyli inaczej mówiąc kilka pożyczek zaciągniętych w tym samym czasie, bądź też samo składanie wniosków o udzielenie kredytu w podobnym terminie. Jak się jednak okazuje na niekorzyść może wpływać również to że w przeszłości nie zaciągaliśmy kredytów które byłyby spłacane w terminie. Bank bierze pod uwagę również wykorzystane limity kredytowe na rachunkach oszczędnościowo rozliczeniowych. Punktacja w Biku może być obniżona jeżeli często nich korzystamy.

Może się wydawać że proces kredytowania jest dość skomplikowany, a prawda jest taka, że pieniądze mogą się znaleźć na naszym koncie już w przeciągu kilku godzin. Jeżeli wcześniej przygotujemy wszystkie dokumenty przed wypełnieniem wniosku o kredyt wszystkie formalności zajmują zaledwie kilka chwil.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.