Kredyty konsolidacyjne stanowią bardzo specyficzny rodzaj zobowiązań finansowych. Zostały one stworzone dla osób, które są już zadłużone w bankach i chcą połączyć istniejące zobowiązania w jedno. Świadome podjęcie decyzji w tym zakresie wymaga jednak znajomości cech charakterystycznych kredytów konsolidacyjnych, dlatego też trzeba poświęcić czas na zaznajamianie się z tym tematem, jeżeli nie ma się odpowiedniego zaplecza merytorycznego. Braki w wiedzy muszą zostać nadrobione, ponieważ w przeciwnym razie trudno o przemyślaną i adekwatną do okoliczności decyzję. Dobrze jest dać sobie po prostu czas na zrobienie rzetelnego rozeznania w temacie, przeprowadzenie kalkulacji oraz wyciągnięcie wniosków.
Potrzeba modyfikacji warunków spłaty długów bankowych
Z pewnością pierwszą sytuacją, w której kredyty konsolidacyjne potrafią być przydatne, jest chęć wprowadzenia pewnych zmian, jeśli chodzi o warunki spłaty swoich dotychczasowych zobowiązań. Mechanizm działania kredytów konsolidacyjnych polega na tym, że instytucja bankowa spłaca nasze aktualne długi bankowe, a my zostajemy od tego momentu jej dłużnikami. Umożliwia to ustalenie z bankiem innych niż do tej pory warunków regulowania należności. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku. Ważne jest, aby oferty kredytów konsolidacyjnych rozpatrywać w odniesieniu do parametrów obecnych długów. Poza tym trzeba naprawdę uważnie weryfikować wszelkie detale. Może się bowiem okazać, że wynegocjowane obniżenie rat będzie się wiązać z wydłużeniem okresu kredytowania oraz wzrostem kosztów całkowitych. Szczegóły zależą jednak od indywidualnych przypadków.
Chęć połączenia kilku zadłużeń w jedno
Kolejnym powodem, dla którego kredyt konsolidacyjny może się okazać przydatny, jest chęć połączenia kilku długów bankowych w jeden. Ta forma zobowiązania umożliwia przeprowadzenie takiej operacji. Może to być bardzo wygodne z perspektywy strategicznej, ponieważ nie trzeba wykonywać kilku przelewów o zróżnicowanych parametrach – wystarczy jeden. Samo to kryterium nie powinno jednak decydować o naszym wyborze ze względu na fakt, że trzeba patrzeć na sprawę kompleksowo i wziąć pod uwagę wszystkie zagadnienia, które mogą być istotne z punktu widzenia procesu decyzyjnego.