Komu i na jakiej podstawie bank udzieli kredytu?

Banki są instytucjami, które zajmują się wszelkimi operacjami finansowymi pomiędzy poszczególnymi osobami prywatnymi lub firmami. Jednym z obszarów ich działania są także kredyty udzielane osobom lub firmom – często na bardzo duże kwoty. Myśląc jednak, że w sytuacji, gdy brakuje nam gotówki, lub gdy marzy nam się jakiś większy zakup, na który nie mamy odłożonych pieniędzy, wystarczy pójść do banku i o kredyt poprosić, możemy się brutalnie zderzyć z rzeczywistością. Aby otrzymać od banku jakiekolwiek pieniądze, trzeba spełnić szereg wymagań – choć dla każdego banku są one nieco inne, mniej lub bardziej obostrzone. 

Po pierwsze – BIK

Zanim udamy się do banku z prośbą o kredyt, upewnijmy się, czy nie mamy negatywnej historii kredytowej. Nawet, gdy ostatnio zaciągany kredyt spłaciliśmy kilka lat temu, warto zwrócić się do odpowiednich instytucji z prośbą o potwierdzenie czystej historii kredytowej. Bank tak czy owak będzie musiał to zrobić ze swojej strony – jednak po prostu szkoda naszych starań i zmarnowanego czasu, gdyby się okazało, że jednak coś z naszej historii kredytowej wymaga jeszcze czasochłonnego wyjaśnienia. 

Po drugie – zabezpieczenie kredytu

Zastanówmy się, co może być naszym zabezpieczeniem kredytu. Dobrze, gdy mamy stałą umowę o pracę, i przyzwoite zarobki – wówczas bank chętniej udzieli nawet większej kwoty kredytu. Zabezpieczeniem mogą być też regularne wpływy na konto od pracodawców lub zleceniodawców, w przypadku niektórych banków. Czasem można wziąć kredyt gotówkowy pod zastaw domu czy mieszkania, wówczas jest to kredyt hipoteczny, a jego wartość może być naprawdę spora. 

Kwota kredytu udzielonego przez bank może być różna, w zależności od naszych potrzeb i oczywiście możliwości, oraz czasu trwania umowy kredytowej, która może być rozciągnięta nawet na wiele lat. Banki jednak dużo chętniej udzielają dużych, długoterminowych kredytów małżeństwom, osobom o kilku różnych źródłach dochodu, o wysokich dochodach, czy innej, solidnej podstawie zabezpieczenia kredytu. Aby otrzymać kredyt, należy zgromadzić niezbędną dokumentację – zaświadczenie o zarobkach, wyciągi z konta, oraz wiele innych dokumentów, ale w efekcie otrzymujemy kwotę pieniężną o naprawdę korzystnym oprocentowaniu. 

Zobacz także:  Kiedy kredyt konsolidacyjny może okazać się przydatny?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.