Kredyt gotówkowy – pożyczka gotówkowa. Różnice

Większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że kredyt i pożyczka to dwa, zupełnie różne produkty finansowe. Jeżeli stajemy przed decyzją na jaką formę zadłużenia się zdecydować musimy poznać dokładnie ich specyfikę, a w szczególności różnice. Wraz z zawarciem umowy będziemy bowiem zobowiązani do uregulowania długu i nawet jeżeli byłaby to dokładnie taka sama kwota, warunki dotyczące spłaty mogą być całkowicie inne.

Kredytów gotówkowych mogą udzielać tylko instytucje objęte ścisłą kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, powoduje to, że samą usługę mogą tak naprawdę wykonywać banki. Banki stosują się do prawa bankowego, które dokładnie określa ich zakres i reguluje wszelkie nieprawidłowości. Pożyczki podlegają pod kodeks cywilny, jest to spowodowane tym, że pożyczki gotówkowej może udzielić każdy kto jest właścicielem gotówki, zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Z powodu bardzo dużego zapotrzebowania pożyczek gotówkowych na rynku powstało wiele firm specjalizujących się w tego typu produktach.

Decydując się na kredyt gotówkowy otrzymamy z banku pełną dokumentację, wraz z umową, którą musimy podpisać. Bank zobowiązany jest do udzielenia nam dokładnych informacji związanych z udzielonym kredytem, kwotą, którą otrzymamy, oprocentowaniem kredytu, terminem spłaty, prowizją za jego udzielenie oraz wszelkimi dodatkowymi kosztami na jakie będziemy narażeni.

Pożyczka gotówkowa nie wymaga spisania umowy, możemy ją zatwierdzić nawet ustnie. Mimo braku takiego wymogu wszystkie firmy pożyczkowe sporządzają takie dokumenty. Musimy jednak pamiętać, że opłaty za udzielenie pożyczki nie są regulowane prawem bankowym dlatego są dużo wyższe niż w przypadku kredytów bankowych.

Wysokie oprocentowanie pożyczek jest wynikiem tego, że firmy nie wymagają od klientów dodatkowych formalności poza podpisaniem umowy za okazaniem dowodu osobistego. Banki wymagają spełnienia szeregu wymogów przed wydaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu nam kredytu. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową oraz informacje na temat naszej historii kredytowej dzięki zaświadczeniom z BIKu. W przeciwieństwie do pozostałych kredytów, hipotecznych, samochodowych itp. Kredyt gotówkowy nie wymaga od kredytobiorcy podania celu w jakim się zadłużamy. W przypadku pożyczki także nie określamy w jakim celu korzystamy z usługi.

Zobacz także:  Dla kogo dzisiaj kredyty?

Czas w jakim otrzymujemy gotówkę. Coraz częściej jest on porównywalny w obu przypadkach. Firmy pożyczkowe oferują pieniądze praktycznie od ręki co do tej pory zachęcało potencjalnych konsumentów. Banki wyszły jednak naprzeciw narastającego zapotrzebowania i większość kredytów gotówkowych udzielana jest od 15 minut do jednego dnia.

Co wybrać?

Jeżeli nie mamy problemów z naszą historią kredytową i bez trudu spełniamy warunki jakie stawiają przed kredytobiorcą banki, warto zainteresować się kredytem gotówkowym. Nie tylko ze względu na mniejsze opłaty zadłużenia ale także większą ochronę konsumenta jaką daje prawo bankowe. Gdy sytuacja nie sprzyja nam w podjęciu np. kolejnego zobowiązania finansowego, a potrzebujemy dodatkowej gotówki najprostszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie pożyczki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzyjmy wszelkie oferty i przeczytajmy dokładnie umowę.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.