Lokata odnawialna

Jeżeli zdecydujemy się na założenie lokaty bank z pewnością zapyta nas czy decydujemy się na lokatę odnawialną automatycznie czy też nie. Jeżeli zdecydujemy się na lokatę odnawialną po jej wygaśnięciu bank założy kolejny depozyt. Natomiast w przypadku lokaty nieodnawialnej wpłacane przez nas środki wrócą natychmiast na nasze konto.

Wybór między lokatą odnawialną a nieodnawialną zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Jak się okazuje lokata odnawialną jest zdecydowanie bardziej wygodna gdyż nie angażuje ona klienta w poszukiwanie nowych lokat i ich zakładanie. Dzięki temu depozyt roluje się automatycznie na kolejne okresy, a pieniądze pracują cały czas. Takie rozwiązanie może być korzystne dla osób które nie mają czasu na aktywne przeglądanie ofert bankowych. Ponadto lokata odnawialna zakładana jest już na wyższą kwotę niż ta pierwotna ponieważ do kwoty wpłaconej przez nas dochodzą jeszcze zarobione odsetki chyba że zdecydujemy się jednak na ich wypłatę.

Cechy lokaty odnawialnej

Z reguły lokata odnawialna odnawiana jest już na nieco gorszych warunkach. Pierwszy depozyt może być oprocentowany na przykład na 3 procent, po odnowieniu niestety może to być nawet 0,3 procent. Niestety zasada ta stosowana jest przez większość banków w Polsce, dlatego też lepiej zdecydować się na wybór nowej lokaty.

Lokata odnawialna może się rolować latami. Jeżeli jednak zdecydujemy się zerwać depozyt może się wówczas okazać, ze musimy w tym celu odwiedzić placówkę bankową. Zakładając lokatę bankową podajemy numer konta na które bank będzie zobowiązany zwrócić środki. Jeżeli w czasie trwania lokaty zamkniemy ten rachunek bank w którym założyliśmy depozyt nie będzie miął możliwości ich zwrotu.

Pułapki lokaty odnawialnej

Może się zdarzyć że bak zakładając dla na lokatę nie zapyta o to czy ma ona być odnawialna i domyślnie ustawi taki parametr lokaty. W tym przypadku również nie poprosi nas o podanie numeru konta na które będą zwrócone pieniądze. A zatem nawet w sytuacji kiedy lokatę zakładaliśmy przez telefon bądź przez Internet konieczna będzie jednak wizyta w placówce banku w celu odebrania środków z depozytu lub przelanie ich na inne konto.

Jak s się okazuje sporo argumentów przemawia za wyborem lokaty odnawialnej. Taka opcja wydaje się zdecydowanie bardziej rozsądna ponieważ nie stracimy kontroli nad oprocentowaniem swoich pieniędzy. Z drugiej jednak strony stajemy wówczas nad koniecznością poszukiwania nowej oferty lokaty bankowej, co nie jest proste w sytuacji kiedy na rynku jest tak wiele ofert do wyboru.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.