W dzisiejszych czasach dostęp do kredytów gotówkowych jest bardzo prosty. Banki nie wymagają już wielu dokumentów i zaświadczeń, co więcej kuszą coraz to atrakcyjniejszymi ofertami. Z jednej strony jest to bardzo wygodne i pozwala nam szybko podreperować swój budżet w sytuacji, w której potrzebujemy dodatkowej gotówki. Z drugiej strony jednak sytuacja taka rodzi wiele zagrożeń. Jednym z nich jest przekredytowanie.
Czym jest przekredytowanie?
Mówiąc najprościej przekredytowanie to termin, który oznacza posiadanie zbyt wielu kredytów lub pożyczek. Szacuje się, że następuje ono wtedy gdy łączne koszty spłaty zobowiązań przekraczają połowę miesięcznych dochodów na rękę. Jest to także moment, w którym banki nie chcą już udzielać kolejnych pożyczek. Choć jest to sytuacja groźna nie musi na szczęście oznaczać wyroku.
Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?
Choć kredyty gotówkowe i pożyczki bierze się obecnie zaskakująco łatwo warto pamiętać, że to nie tylko dodatkowa gotówka, która pozwoli nam szybciej zrealizować swoje plany czy marzenia, ale również zobowiązanie. Podczas zaciągania kredytu warto dokładnie przeanalizować wysokość rat oraz wpływów do domowego budżetu. Mądrym i skutecznym rozwiązaniem jest prowadzenie zapisków, w których odnotujemy dochody oraz co miesięczne wydatki. Gdy widzimy, że raty zaczynają pochłaniać naprawdę sporą część naszych zarobków lepiej na jakiś czas odłożyć decyzje o kolejnych pożyczkach.
Co możemy zrobić jeśli dojdzie do przekredytowania?
Czasami niestety, mimo dobrych chęci nieco przeceniamy swoje możliwości i zaczynamy mieć poważne problemy finansowe, ponieważ spłata zadłużeń pochłania większą część naszych dochodów. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że sytuacja jest poważna i będzie wymagała zmian w życiu i gospodarowaniu pieniędzmi.
Jednym z rozwiązań, które może nam pomóc jest konsolidacja kredytów i pożyczek. Decydując się na kredyt konsolidacyjny spłacamy dotychczas posiadane pożyczki i kredyty. Praktycznie rzecz biorąc, dzięki temu wszystkie dotychczasowe zobowiązania łączymy w jedno. Często udaje się wynegocjować takie warunki kredytu, które sprawiają, że pojedyncza rata jest niższa niż dotychczasowa suma zobowiązań co pozwala naszemu budżetowi domowemu odetchnąć.
Jeśli wysokość comiesięcznych rat sprawia, że zostajemy bez środków do życia możemy również starać się renegocjować umowę z pożyczkodawcą. Wydłużenie okresu jej spłaty zmniejszy wysokość rat i pozwoli nam odetchnąć.