Kredyt gotówkowy w ostatnich latach stał się bardzo popularny w śród Polaków, jednak mimo tego, że opiewa na znacznie mniejszą kwotę niż kredyt mieszkaniowy, generuje szereg dodatkowych kosztów. A zatem decydując się na kredyt gotówkowy powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby pożyczone od banku pieniądze nie stały się kosztownym kłopotem i dodatkowym problemem.
Zabezpieczenie kredytu
Składając wniosek o kredyt gotówkowy większość banków będzie wymagała minimalnego zestawu zabezpieczeń – z reguły tylko oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Część instytucji jednak może oczekiwać od nas wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu, uzależniając od wniesienia składki warunki kredytowania. Takie rozwiązanie jednak nie zawsze będzie dla nas korzystne. Powinniśmy wcześniej przeanalizować jaki będzie całkowity koszt kredytu z ubezpieczeniem a jaki bez ubezpieczenia.
W przypadku tego kredytu bardzo rzadko bank będzie oczekiwał od nas poręczyciela czy inaczej żyranta, współkredytobiorcy lub zabezpieczenia w postaci weksla in blanco czy blokady środków na rachunku. Na rynku oferowane są także specjalistyczne typy pożyczek gotówkowych, takie jak zabezpieczonych zastawem rejestrowym na samochodzie.
Przeznaczenie kredytu
Bardzo dużą zaletą ego która przyczynia się do tego, że jest on tak bardzo popularny jest to że kredyt ten możemy przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej – a zatem możemy przeznaczyć go na. zakupy, wakacje czy spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, a nawet kupno samochodu. Bank nie będzie kontrolował tego w jaki sposób i na co wydajemy pożyczone pieniądze.
Koszty kredytu
Z kredytem gotówkowym wiąże się wiele różnych kosztów i opłat, niektóre z nich są oczywiste ale zdarzają się także takie o których nie mamy pojęcia, dlatego też warto wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Podstawowym kosztem kredytu są odsetki ina nie musimy zwrócić dużą uwagę. Bank podaje oprocentowanie w skali roku. Nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP.
Wysokość dodatkowych kosztów zależna jest przede wszystkim od oferty banku. Prowizja za przyznanie kredytu pobierana jest po wypłaceniu kredytu i może zostać zapłacona w całości wraz z pierwszą ratą lub może zostać skredytowana, czyli rozłożona na raty.
Inna kategoria kosztów to ubezpieczenia. Są one zabezpieczeniem przede wszystkim dla banku. Zakres ochrony zależy głównie od tego jakie ubezpieczenie wybierzemy. Najczęściej ubezpieczyciel, w zamian za otrzymaną składkę, zobowiązuje się spłacić pozostały dług w razie śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy.